Blog

 • 22823 0 0
  12 EKİM 2012 CUMA 21:23

  SGK ile Anlaşmalı Özel Hastanelerde ne kadar fark ( ilave ücret ) ödeyeceğim

  FÜGEN BÜKE

  Artık özel hastanelere gitmeden önce muayene ücretleri de dahil olmak üzere ne kadar ödeneceğini öğrenmek mümkün.

  SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre A, B, C, D, E grubuna ayrılan hastanelerin hastadan alacakları fark ücreti de sınıfına göre belirleniyor. Buna göre A sınıfı hastane hastadan en fazla yüzde 70 fark ücreti alırken E sınıfı hastane hastadan yüzde 30 fark ücreti alabiliyor. Yani A sınıfı hastaneye giden hasta daha fazla fark ücreti ödemeye hazır olacak. SGK bu işlemi yaparken, hastaneyi hizmet kalitesi, yatak kapasitesi, doktor sayısı, verdiği hizmetin çeşitliliği, hasta ve çalışan güvenliği gibi alanlarda puanladı. Bunun için Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulan denetim ekibinin denetimlerine göre hastaneler yılda bir kez puanlanacak. Denetimden gelen sonuçlara göre hizmet kalitesini düşüren özel hastanenin puanı kırılıp bir alt gruba gönderilecek. Böylece alacağı fark ücreti de düşecek.

  Siz de hastaneye gitmeden ne kadar fark ödeyeceğinizi öğrenmek  için http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/index.faces linkinden "hastane seçin" uygulamasına gitmek yeterli. Uygulamada Türkiye genelindeki anlaşmalı hastanelerin illere göre listesi yer alıyor. SGK ile sözleşmesi bulunan özel hastaneler 5 farklı sınıflandırmaya göre ayrılıyor. Hastane, doktor ve işlem seçimi yaptıktan sonra hastanın en fazla ne kadar ödeyeceği aktarılıyor. Böylece sağlık harcamalarını hakkında önceden bilgilenmek ve ona göre plan yapmak mümkün oluyor. SGK, bunun dışında herhangi bir mağduriyete uğramamak için  170 ve 184 ihbar hatlarını aramanızı öneriyor. 

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, bu tarz mağduriyetlere ve suistimallere uğramamak için toplumun bilinçli olması gerektiği vurgulandı. Mağdur olduğunu düşünen vatandaşların SGK'nın İl Müdürlükleri'ne, SGK Merkezleri'ne ya da Alo 170 İletişim Merkezi'ne başvurabileceğini aktaran açıklamada "Yapılan şikayet ve başvurulara istinaden hastane ve yapılan tetkikler Risk Odaklı Denetim Mekanizması çerçevesinde incelenir. Yapılan incelemede vatandaş mağduriyeti söz konusuysa ilgili hastaneye gerekli cezai işlem uygulanır. Ayrıca hastane, vatandaşın hak kaybını ödemek zorunda kalır" denildi.

  Hasta Aktivistleri Derneği'nin İstanbul'da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerde yaptığı araştırma sonucuna göre çoğu hastanefark ücreti alma oranına uymamaktadır.

  -100 lira üzerindeki tüm ödemeler için detaylı fatura alma hakkınız vardır.

  -Tüm hastanelerde, anlaşmalı ya da anlaşmasız, trafik kazası geçirmiş kişilere verilen sağlık hizmetinin tamamı ücretsizdir. Hayati risk doğurabilecek acil kapsamındaki hallerde de ücret talep edilemez. 18 yaşından küçük olanlar kendisinin ya da yakınlarının güvencesi yoksa ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanır.

  -Yasaları ihlal eden hastaneleri SGK'ya, İl Sağlık Müdürlüğü'ne veya Sağlık Bakanlığına şikayet edin. Aynı zamanda yetkililer hakkında savcılığa da başvurulabilir.

  FAZLA ÖDEME DURUMUNDA SGK'ya ŞİKAYET EDİN

  Sosyal Güvenli Kurumu tarafından yapılan açıklamada, bu tarz mağduriyetlere ve suistimallere uğramamak için toplumun bilinçli olması gerektiği ifade ediliyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaşların SGK'nın İl Müdürlükleri'ne, SGK Merkezleri'ne ya da Alo 170 İletişim Merkezi'ne başvurabileceğini aktaran açıklamada "Yapılan şikayet ve başvurulara istinaden hastane ve yapılan tetkikler Risk Odaklı Denetim Mekanizması çerçevesinde incelenir. Yapılan incelemede vatandaş mağduriyeti söz konusuysa ilgili hastaneye gerekli cezai işlem uygulanır. Ayrıca hastane, vatandaşın hak kaybını ödemek zorunda kalır" denildi.

 • Yorumlar (0)
 • Yorum Ekle